تعویض کفپوش خانه ها می تواند حال و هوای کلی دکوراسیون یک منزل را تغییر دهد. اگر در یک محیط کفپوش به درستی انتخاب شود و هماهنگی با مبلمان، دیوارها، کاغذ دیواری، نورپردازی و سایر اعضای ساختمانی را داشته باشد، می تواند یک محیط بسیار دلپذیر و زیبا را پدیدار کند. کف پوش ها در حال حاضر شکل امروزی تری پیدا کردند و انواع متفاوتی دارند که لمینت و پارکت نیز از دسته های آن می باشند.

پوشش کف خانه با پارکت

یکی از انواع کفپوش ها که کاربرد بسیاری دارد، پارکت ها هستند که جنس آنها از چوب طبیعی است. فرآیند به دست آمدن پارکت ها به این گونه می باشد که چوب درختان را به الوار تبدیل کرده و سپس به ابعاد مورد نظر برش می دهند و آنها را در کف ساختمان ها نصب می کنند. پارکت ها نیز انواع گوناگونی دارند که نوع چوب مصرفی آنها، این تغییر را سبب می‌شود. از لحاظ قیمت، پارکت ها کفپوش های لوکس و گران قیمتی محسوب می گردند و در قدیم تنها در خانه های اعیان نشین مورد استفاده قرار می گرفت و با گذشت زمان پا به معماری داخلی اکثر خانه ها باز کرد.

لمینت یا پارکت لمینت چیست ؟

لمینت یا پارکت لمینت، نوعی از کفپوش ساختمانی است که از چند لایه چوب تهیه می‌شود. لمینت مستقیم از چوب درختان تهیه نمی شود و سطح خارجی آن، طرح و نگاره ی چوبی دارد. یعنی چند لایه چوب روی هم با طرح چوبی بیرونی. پارکت لمینت، نوع محبوبی از کف پوش است و مزیت هایی نسبت به پارکت دارد؛ از جمله نصب آسان، قیمت پایین‌تر و مقاومت بیشتر که آن را پرطرفدار تر کرده است؛ البته دوام عمر در پارکت نسبت به لمینت نیز، گزینه‌ای است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

تفاوت-لمینت-و-پارکت
تفاوت-لمینت-و-پارکت

تفاوت پارکت و لمینت در چیست؟

۱_نحوه نصب
۲_مقاومت در برابر آب
۳_مقاومت در برابر اجسام نوک تیز
۴_دوام
۵_قیمت
۶_قابلیت تعویض
۷_تنوع طرح
۸_میزان زیبایی
۹_طریقه ی نگهداری

*در نصب پارکت از چسب مخصوصی استفاده می شود و کثیف کاری های زیادی دارد، اما لمینت ها نیاز به چسب ندارند و با شیارهایی به نام کلیک که دورشان است و به صورت نر و ماده درون هم قرار می گیرند، قفل می شوند.
*پارکت ها چون از جنس چوب خالصند، به شدت به آب واکنش نشان می‌دهند، در مقابل لمینت به علت چند لایه بودن مقاومت بالاتری نسبت به آب دارند.
*پارکت ها نسبت به اجسام نوک تیز حساس ترند و زود آسیب می‌بیند، اما لمینت ها در برابر ضربات نیز مقاوم تر هستند.
*دوام پارکت ها نسبت به لمینت بیشتر است و طول عمر بالاتری دارند.
*قیمت لمینت بسیار پایین تر از پارکت است.
*از لحاظ قابلیت تعویض لمینت بسیار منعطف تر از پارکت می‌باشد.
*پارکت ها، طرح اصلی چوب درخت را دارند و به همین دلیل طراحی آن ها تنوع کمتری نسبت به لمینت دارد.
*از لحاظ زیبایی پارکت چون کاملا طبیعی است، حس بهتری را به انسان منتقل می کند.
* و در آخر از لحاظ نگهداری، نگهداری لمینت از پارکت راحت تر میباشد.

شرکت هایکو دکور در زمینه خدمات طراحی ، بازسازی ، نوسازی ساختمانی با تیم حرفه ای و مجرب فعالیت دارد. برای مشاوره و کارشناسی رایگان باشماره های02144309759-09124060717-09124110825 تماس بگیرید . برای ارتباط با مدیریت به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید.

 

حرف آخر

در پایان می توان گفت انتخاب یک کف پوش مناسب تاثیر بسزایی بر زیبایی خانه شما دارد. پارکت ها از چوب خالص تشکیل شده اند و لمینت ها از چند لایه چوب فشرده و تحت فشار تولید می گردند، بنابراین میزان طبیعی بودن پارکت ها نسبت به لمینت بیشتر است. شما باید با توجه به انتظاری که از کفپوش دارید و همچنین بررسی موارد ذکر شده به خرید و نصب این کفپوش ها بپردازید. نصب هر نوع کفپوش بر عهده ی نصاب حرفه ای آن کار است و افراد بدون تجربه نمی توانند از پس آن بر بیایند.