امروزه یکی از بخش‌های اصلی زیبایی در ساختمان ها، نمای خارجی آن ها می باشد. نمای ساختمان ها در واقع پوسته ی آن است و نقش اصلی زیبایی آن را ایفا می کند. به علاوه نمای بیرون ساختمان، آن را از صدمات مختلف حفظ میکند. نماسازی ساختمان همچنین در زیباسازی فضای شهری بسیار موثر است و می تواند شکل جذابی را به محیط اطراف نیز ببخشد.با ما همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

با چه مصالحی می توان به نماسازی ساختمان پرداخت؟

فلز، آجر، سنگ، کامپوزیت، بتن، چوب، شیشه و … از جمله متریالی است که با استفاده از آنها می توان به خلق نماهای زیبا و جذاب برای ساختمان ها پرداخت. گاهی نیز از ترکیب چند عدد از این عناصر، یک نما را می سازند. هرکدام این موارد به نوبه ی خود زیبایی خاص خود را داشته و در نماسازی تاثیر می گذارد. در ادامه شما را با چند عدد از این گونه نماسازی ها بیشتر آشنا خواهیم کرد.

انواع نمای ساختمان

1. نمای آجری ساختمان

با دیدن نمای آجری یک نوستالژی زیبا را در ذهن انسان نقش خواهد بست. از گذشته تا امروز این طرح از نمای ساختمانی همواره مورد توجه افراد بوده است. آجر ها خود طرح های گوناگونی دارند، که معماران با نهایت هنر و زیبایی آنها را در کنار یکدیگر قرار داده و به خلق آثار هنری و معماری های به روز می پردازند.
از جمله نماهای آجری می توان به: آجر نما با طرح چوب، آجر نمای قرمز، آجر نمای زرد، شاموتی، آجر نمای نسوز سفید، آجرنمای انگلیسی، آجر نمای قزاقی، آجر نمای باستان و … اشاره نمود.

نمای-آجری-ساختمان
نمای-آجری-ساختمان

2.نمای ساختمانی کامپوزیت

ورق های آلومینیومی کامپوزیت، در اینگونه از نمای ساختمانی در طراحی به کمک نماسازی می‌آیند. این ورق ها مزایای فراوانی دارند؛ مانند سبکی وزن، تنوع رنگی بالا، قابلیت شستشوی راحت، مقاومت حرارتی، مقاومت رطوبتی و… امروزه استفاده از کامپوزیت به عنوان نما بسیار رایج است زیرا این طرح، زیبایی خارق‌العاده را به نمای ساختمانی می بخشد. یک از عیوبی که می‌توان به این گونه از نما گرفت، قیمت بالای آن است.

نمای-کامپوزیت-ساختمان
نمای-کامپوزیت-ساختمان

3.نمای ساختمانی سیمانی

نمای سیمانی در دسته نماهای ارزان قیمت قرار دارد. مزیت این نما، اجرای سریع آن می‌باشد البته لازم به ذکر است که در نماکاری ساختمان با سیمان، باید از سیمان مرغوب استفاده نمود تا با گذشت زمان از سطح کیفیت کار کم نشود. در نماهای سیمانی هم میشود از سیمان سفید و هم از سیمان رنگی استفاده نمود. از معایب این گونه نما می‌توان به شکستگی و ترک خوردگی آن و همچنین جذب گرد و غبار اشاره کرد.

نمای-سیمانی-ساختمان
نمای-سیمانی-ساختمان

4.نمای سنگی ساختمان

از روم تا ایران و از شرق تا غرب، نمای سنگی از دوران باستان تاکنون، همیشه جزو نماهای فوق لوکس و پر طرفدار محسوب می‌گردد و همواره جذاب بوده و هست. قیمت نمای سنگی نسبت به سایر نماها بالاتر است و امروزه طرح رومی که اکثر متداول شده از نماهای سنگی میباشد. در طرح رومی از سنگ مرمر، سنگ تراورتن و گرانیت استفاده می شود. مزیت اصلی این گونه از نما مقاومت بالا در برابر باد، باران، برف، نور خورشید، گرد و غبار و … است. البته دقت کنید سنگی که  انتخاب می کنید، سنگی مرغوب باشد تا از عمری با دوام بالا برخوردار گردد.

نمای-سنگی-ساختمان
نمای-سنگی-ساختمان

5.نمای شیشه ای ساختمان

نمای ساختمان با شیشه، از پرطرفدارترین نماهاست و چشم هر بیننده ای را قطعاً خیره خواهد کرد. از مزیت های عمده ی نمای شیشه‌ ای بهره بردن فضای داخلی ساختمان از نور خورشید است. شیشه های فریم لس، شیشه های فریم دار، شیشه های مدل اسپایدری، شیشه ی سکوریت، شیشه ی لمینت و … از این گونه نماها می باشند.

نمای-شیشه-ای-ساختمان
نمای-شیشه-ای-ساختمان

6. نمای رومی ساختمان

نمای رومی که به نمای کلاسیک معروف می باشد جزو پرطرفدارترین و محبوب ترین نمای ساختمان در بین افراد می باشد. سبک این نما از سبک معماری روم و یونان باستان الهام گرفته است و در کشور ما با معماری های ایران باستان نیز تلفیق شده است. از آنجائیکه دارای معماری پیچیده و مصالح گران قیمت نظیر سنگ گرانیت ، سنگ مرمر استفاده شده است به نظر می رسد برای طبقه مرفه و ساختمان های لوکس است. در صورتیکه این طور نیست و برای آپارتمان های معمولی و ساختمان های امروزی استفاده می شود.

نمای رومی ساختمان
نمای رومی ساختمان

آیا نمای رومی گران است ؟

همان طور که اشاره کردیم به دلیل استفاده از سنگ های با ارزش از جمله گرانیت و آهک معمولا این نما جزو نماهای گران است اما امرزه به دلیل محبوبیت این نما از سنگ های ارزان تر و قابل دسترسی مانند تراورتن نیز استفاده می شود. این سنگ در ایران بسیار بوده و به راحتی قابل استخراج است.

شرکت هایکو دکور در زمینه خدمات طراحی ، بازسازی ، نوسازی ساختمانی با تیم حرفه ای و مجرب فعالیت دارد. برای مشاوره و کارشناسی رایگان باشماره های02144309759-09124060717-09124110825 تماس بگیرید . برای ارتباط با مدیریت به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید.

 

حرف آخر

نمای ساختمانی مانند لباس است که بر تن خانه و ساختمان کشیده می‌شود و در جذاب به نظر رسیدن آن تاثیر فراوان داشته و همچنین تعویض نمای قدیمی به نمایی تازه، می تواند روح تازه ای را به ساختمان بخشیده و زیبایی آن را چندین برابر کند.