در بین ساختمان ها، موارد بسیاری هستند که به دلیل گذشت زمان بافت آنها فرسوده شده و کهنه و قدیمی شده اند و یا مشکلات دیگری دارند که نیاز به تعمیرات جزئی است؛ در این زمان است که صحبت از بازسازی و نوسازی ساختمان به میان می آید. درست است که هدف هر دو مبحث یعنی بازسازی و نوسازی یکی می باشد، اما در عمل این دو با هم تفاوت دارند؛ بازسازی ساختمان، به مجموعه اعمالی که برای زنده کردن و احیای ساختمان انجام می شود، اطلاق می گردد و مفهوم نوسازی به کارهایی که جهت نو کردن یک ساختمان یا سازه قدیمی گفته می شود، مربوط است.

مفهوم بازسازی ساختمان

مرمت یا بازسازی یک ساختمان، زمانی صورت می گیرد که بافت یک منزل، صورت اولیه ی خود را از دست داده و یا اینکه آسیب دیده باشد؛ این کار توسط معماران قابل انجام است .در بازسازی، بخش هایی از خانه و یا منزل که آسیب دیده است و نیاز به تعمیر دارد، مورد مرمت قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که مرمت و بازسازی، فقط شامل ساختمان های قدیمی و کهنه نمی‌ شود و ساختمان های مدرن و تازه ساز هم گاهی نیاز به بازسازی پیدا می‌کنند.

مزیت های بازسازی ساختمان

۱_مفید بودن از لحاظ ملاحظات زیستی
۲_ هزینه بسیار کمتر نسبت به ساخت دوباره
۳_تقویت ساختار کلی ساختمان
۴_تعمیر سازه ی قدیمی
۵_تعمیر کف و دیواره ها
۶_مرمت نمای ساختمان
۷_رفع مشکلات تاسیساتی ساختمان و….

قوانین بازسازی خانه

درست خواندید! بازسازی خانه هم قوانین خاص خودش را دارد که اگر قصد بازسازی ساختمانی را دارید باید آن را رعایت کنید. توجه داشته باشید که برای بازسازی باید حتماً از شهرداری مجوز دریافت کنید، کارهایی مانند: تخریب دیوارهای منزل، تخریب و جابجایی تیغه های داخلی، جابجایی راه پله ها، جابجایی دیوارهای پارکینگ و … را باید با مجوز شهرداری انجام داد و در صورت نبودن مجوز، انجام آن تخلف محسوب شده و در صورت انجام آن، مشمول جریمه خواهید شد.

مفهوم نوسازی ساختمان

نوسازی در لغت همانطور که از شکل ظاهری آن پیداست به معنای نو کردن است، یعنی فرایندی که طی آن ساختارهای نو، جایگزین ساختارهای قدیمی و فرسوده می‌شوند. زمانی که یک ساختمان به صورت کلی مشکلی را ندارد و هدف از ایجاد تغییرات، نمایی نو و تازه است، از اصطلاح نوسازی ساختمان استفاده خواهیم کرد. در واقع نوسازی زمانی استفاده می گردد که افراد به ساختار کلی خانه خود علاقه‌مندند، ولی قصد آن را دارند که فضای داخلی را کمی نو و بروز کنند. در نوسازی معمولاً منزل دوام بالایی دارد، به همین دلیل اسکلت اصلی و قالب کلی ساختمان تغییر نخواهد کرد.

بازسازی-و-نوسازی-ساختمان
بازسازی-و-نوسازی-ساختمان

چه زمانی صحبت از بازسازی ساختمان به میان می آید؟

زمانی که:
۱_تغییر در طراحی داخلی ساختمان
۲_ایجاد فضای کاربردی در قسمتهای پرت خانه
۳_استفاده مفید از فضاهای بلا استفاده
۴_تغییر پوشش یا رنگ دیوارها
۵_نصب کاغذ دیواری
۶_تغییر در کف ساختمان
۷_تغییر دکور کلی خانه
۸_تغییرات در آشپزخانه ها
۹_نصب کابینت های جدید
۱۰_تعویض کانترها
۱۱_نصب سقف کاذب
۱۲_تغییرات در سرویس بهداشتی
۱۳_نصب وان در حمام
۱۴_تعویض شیرآلات
۱۵_تعویض دستگیره ها و ….
انجام شود، مفهوم بازسازی است.

تغییر دکوراسیون در منازل

زمانی که صحبت از تغییر دکوراسیون می‌شود، اگر منظور تغییر شکل در ساختار کلی خانه و ساختمان باشد، مانند برداشتن یک دیوار، جابجایی راه پله ها، جابجایی پنجره ها و مواردی اینچنین باشد، باز سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اما اگر از تغییر دکوراسیون منظور بر تغییرات داخلی جزئی تر باشد، مانند تعویض کابینت ها و یا نصب کمد دیواری، منظور نوسازی است. بازسازی و نوسازی در تغییر دکوراسیون ها مکمل یکدیگرند و استفاده هر دو با هم، نتیجه ایی بسیار عالی را به همراه خواهد داشت.

گروه معماری هایکو دکور در زمینه خدمات طراحی ، بازسازی ، نوسازی ساختمانی با تیم حرفه ای و مجرب فعالیت دارد. برای مشاوره و کارشناسی رایگان باشماره های02144309759-09124060717-09124110825 تماس بگیرید . برای ارتباط با مدیریت به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید.

 

بازسازی و نوسازی چه فرقی باهم دارند؟

این دو در عمل با هم تفاوت دارند؛ در واقع بازسازی به اعمال کلی تر و نوسازی و اعمال جزئی‌تر در اصطلاح ساختمانی اطلاق می شود. هزینه ی بازسازی نیز نسبت به نوسازی اغلب بیشتر است، زیرا در بازسازی معمولاً نیاز به تغییرات گسترده و ساخت و سازهای پیچیده است. همچنین در بازسازی نیاز به مجوز از شهرداری است، اما در نوسازی این جواز مورد نیاز نمی باشد، زیرا نوسازی معمولاً در داخل خانه انجام می گردد. در بازسازی یک ساختمان فرسوده را دوباره می سازند و بنای آن را نو می‌کنند، اما در نوسازی ساختمان، یک یا چند قسمت از خانه تغییر می‌کند. یکی دیگر از تفاوت‌های این دو زمان اجرای آنهاست. بازسازی ساختمان ممکن است که ماه‌ها به طول می انجامد که در مقابل آن نوسازی زمان بسیار کمتری را خواهد داشت و در آخر این که در بازسازی تغییرات کلی و در نوسازی تغییرات جزئی خواهد بود البته توجه داشته باشید که عمدتاً در نوسازی و بازسازی در کنار هم در ساختمان انجام می‌گیرند.

برای شیک سازی فضای ساختمانی بازسازی کنیم یا نوسازی؟

این مورد را باید شما، با توجه به مواردی که انتظار دارید در آخر کار به نتیجه ی آن برسید و با توجه به وضع خانه ی خود، انتخاب کنید. البته باید با توجه به مواردی این تصمیمات را بگیرید که اولین مورد بودجه در دسترس است. این مورد که چه مقدار بودجه را برای اصلاح خانه ی خود در نظر گرفته اید، بسیار مهم است. در نظر داشته باشید که بازسازی ساختمان هزینه‌های بسیار بالاتری نسبت به نوسازی آن دارد و اگر بودجه ی زیادی ندارید، یک ترمیم ساده و نوسازی را انتخاب کنید. مورد بعدی این است که شما چه قصدی از تغییرات دارید؟ می خواهید تغییرات کلی باشد، مثلاً برداشتن دیوار اضافی وسط سالن نشیمن و یا قصد از تغییر، فقط نوسازی و مدرن به نظر رسیدن فضای داخلی است؟ که در اینصورت باید به سراغ نوسازی رفت. البته باید قبل از هر عملی در ساختمان با کارشناسان این حیطه مشورت کرد، زیرا بازسازی و نوسازی کار هر کسی نیست و باید با توجه به نیروهای متخصص و مشاوران آن صورت پذیرد؛ به این منظور می توان به شرکتهای معماری و یا دکوراسیونهای داخلی مراجعه نمود.

حرف پایانی

زمانی که از فرآیند بازسازی و نوسازی ساختمان صحبت به میان می آید که افراد قصد تغییر در زندگی یا کار خود را داشته باشند. روز به روز معماری منازل و دکوراسیون داخلی آنها تغییر می‌کند و مدل‌های جدیدتر و بروزتری از آنها به اصطلاح مد می شود. انسان همیشه ذاتاً کمال گرا بوده و به دنبال زیبایی می باشد، همین دلیلی است که بعد از گذشت مدتی افراد دوست داشته باشد که در فضای داخلی و خارجی منزل را تغییراتی به وجود بیاورند، که این تغییرات می‌تواند یا در حوزه ی بازسازی باشد و یا در حوزه ی نوسازی، که هر دوی این موارد می‌تواند تغییرات زیبایی را در ساختمان‌ها و شکل کلی آنها به وجود بیاورد.